13.12.2014

JACEK KACZMARSKI - lekcja historii

WIDOWISKO MUZYCZNE W ECS | JACEK KACZMARSKI – LEKCJA HISTORII

„Jacek Kaczmarski – lekcja historii” to widowisko, w którym obok muzyki pierwszoplanową rolę gra również malarstwo. 13 grudnia 2014 roku zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku na ostatnie wydarzenie z kalendarza oficjalnych obchodów 10 rocznicy śmierci artysty. A już 24 listopada rusza sprzedaż biletów.

Jacek Kaczmarski na scenie występował ponad dwadzieścia pięć lat. Napisał ponad sześćset wierszy, pięć powieści i dwa libretta, choć sam unikał nazywania siebie poetą. Był kompozytorem muzyki do swoich wierszy i pieśniarzem. Uprawiał tzw. piosenkę autorską, czyli taką, która wyszła z warsztatu jednego twórcy, zarówno w warstwie tekstowej, muzycznej, jak i wykonawczej.
Zasłynął piosenkami o tematyce historycznej, jak „Rejtan, czyli raport ambasadora”, „Sen Katarzyny II”, czy „Lekcja historii klasycznej” oraz songami, które stały się manifestami społeczno-politycznymi: „Mury”, „Nasza klasa” oraz „Obława”.
– Jacek przez długi czas funkcjonował jako bard Solidarności, na co sam się zżymał. Był przecież doskonałym tekściarzem, obserwatorem życia, miał niesamowitą wiedzę historyczną, był erudytą, nade wszystko zaś był poetą – mówi Jacek Bończyk, który wyreżyserował widowisko i jednocześnie sam wystąpi w przedstawieniu.

„Jacek Kaczmarski – lekcja historii” to widowisko muzyczne, w którym ilustracją i zarazem komentarzem dla poezji będzie malarstwo, które fascynowało i było natchnieniem dla artysty.
Kilkadziesiąt swoich utworów Kaczmarski dedykował dziełom sztuki, wspomnijmy: „Arkę Noego” – inspirowaną jednym z arrasów wawelskich, „Pejzaż z szubienicą”, „Wojnę postu z karnawałem”, „Lot Ikara” i „Pejzaż zimowy” – odwołujące się do obrazów Piotra Breughla Starszego, „Stańczyka” i „Rejtana, czyli raport ambasadora” – inspirowane pędzlem Jana Matejki, „Zatrutą studnię” i „Wigilię na Syberii” – nawiązujące do obrazów Jacka Malczewskiego.

Z tekstami Jacka Kaczmarskiego zmierzą się artyści scen polskich: Mirosław Baka, Jacek Bończyk, Julia Konarska, Wojciech Michalak oraz Wojciech Brzeziński. Autorem scenografii jest Grzegorz Policiński.

Po koncercie – pomni świadectwa z „Murów”: „Świec tysiące palili mu” – zapalimy znicze pod pomnikiem Poległych Stoczniowców na wspomnienie śp. Jacka Kaczmarskiego oraz ofiar Grudnia ’70 i stanu wojennego. Pierwszy raz koncert grudniowy odbędzie się w przestrzeni ECS, nowego budynku, który podwoje otworzył z końcem sierpnia 2014 roku.

Widowisko muzyczne „Jacek Kaczmarski – lekcja historii” jest wydarzeniem wieńczącym oficjalne obchody 10 rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego, nad którymi patronat sprawuje prezydent RP Bronisław Komorowski, zamyka również pomorskie obchody 25-lecia wolności, jaką przyniosły pierwsze wybory zwycięskie dla Solidarności, a także wpisuje się w pamięć dwóch grudniów – Grudnia ’70 i Grudnia ’81. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach projektu „Muzyczne obchody 10 rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego”.

Jacek Kaczmarski zmarł przedwcześnie w 47 roku życia.

WIDOWISKO MUZYCZNE „JACEK KACZMARSKI – LEKCJA HISTORII”

13 grudnia 2014, sobota, godz. 18
ECS, pl. Solidarności 1 w Gdańsku, wejście przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
 

BILETÓW BRAK
ECS, pl. Solidarności 1 w Gdańsku, codziennie w godz. 10–17