Internet Archive

TYP: ARCHIWUM CYFROWE
KATEGORIA: INTERDYSCYPLINARNE |
INTERNET
DOSTĘP: http://archive.org
 
 
 
Internetowe archiwum zasobów multimedialnych oraz archiwum historii Internetu.

W Internet Archive znajdują się historyczne wersje stron WWW, a także książki, fotografie, filmy, nagrania programów telewizyjnych, nagrania muzyczne i dawne wersje oprogramowania.

Z archiwum można korzystać bezpłatnie dla celów edukacyjnych. Duża część zasobów dostępna jest również bezpłatnie dla wszystkich użytkowników. Obecnie Internet Archive jest drugim co do wielkości, po Google Book Search, projektem zajmującym się również digitalizacją książek i ich prezentacją on-line.

W skład Internet Archiwe wchodzą swoiste podkategorie - kolekcje tematyczne:
 
  • OTWARTA BIBLIOTEKA - zapewniająca wolny dostęp do pełnych tekstów książek znajdujących się w domenie publicznej;

  • KOLEKCJA PLIKÓW MULTUMEDIALNYCH - archiwum plików muzycznych i tekstowych, któych większość znalazła się już w domenie publicznej lub dostępna jest na wolnych licencjach;

  • KOLEKCJA FILMOWA - zawiera między innymi kroniki filmowe, filmy animowane, propagandowe, reklamowe, amatorskie, edukacyjne oraz nagrania z prywatnych (domowych) archiwów;

  • KOLEKCJA PLIKÓW AUDIO - zawiera muzykę artystów przyzwalających na na nagrywanie ich koncertów, książki w formacie audio oraz stare nagrania audycji radiowych;

  • KOLEKCJA ARCHIWALNEGO OPROGRAMOWANIA - w tym stare gry, którym stworzono specjalny interfejs umożliwiających ich obsługę z poziomu przeglądarki.
Kolekcje te grupowane są w dalsze podzbiory - prezentowane na głównej stronie w postaci kafli tematycznych. Znaleźć możemy tutaj np. zdjęcia NASA, stare komedie kina niemego, zdigitalizowane zasoby bibliotek kanadyjskich czy archiwum tekstów społecznych - rozumianych jako pisma dotyczące religii, ideologii czy poszczególnych nacji. 
 
Na uwagę zasługjuje również tzw. "WAYBACK MACHINE" - usługa oparta na zasobach Alexa Internet. Umożliwia ona obejrzenie archiwalnej wersji dowolnej strony WWW, która była w danym czasie dostępna w sieci. Są to archiwa najczęściej sięgające 1996 rok., zapisywane średnio co dwa tygodnie (częściej w prypadku stron często aktualizowanych). Narzędzie wspomaga usługa "Zarchiwizuj to" umożliwiająca archiwizowanie na bieżąco treści witryn przez umieszczenie ich na serwerach Internet Archive. Z usługi tej korzystają najczęściej instytucje rządowe, akademickie i kulturalne.