GOŚCIE I MODERATORZY

Elsi Adajew | Czeczen, aktywista społeczny, prezes Fundacji Sintar im. Issy Adajewa. Od 16 lat wraz z rodziną mieszka w Polsce. Aktywnie działa na rzecz propagowania wiedzy na temat kultury i historii Czeczenii. Współpracował z wieloma organizacjami pozarządowymi, szkołami i instytucjami publicznymi, muzeami i centrami kultury.

Agata Bachórz | Socjolożka, adiunkt w Zakładzie Antropologii Społecznej w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Prowadziła badania na temat polskich podróży do Rosji i ich powiązań z polską tożsamością. Jej zainteresowania naukowe dotyczą m.in. stylów życia, kultury codzienności i postsocjalizmu.

Nadzieja Dąbrowska | Białorusinka urodzona w Mińsku, absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Do Gdańska przyjechała w 2007 roku w ramach stypendium polskiego rządu dla represjonowanej młodzieży i studentów z Białorusi. Od 2011 roku uczestniczy w organizacji festiwalu SOLIDARNI Z BIAŁORUSIĄ w ECS.

Kacper Dziekan | Absolwent historii oraz wschodoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także Europejskiej Akademii Dyplomacji. Spędził pół roku na Syberii studiując na Państwowym Uniwersytecie w Irkucku. Obecnie doktorant w Instytucie Wschodnim UAM oraz specjalista ds. projektów europejskich w ECS.

Anna Fedas | Menedżerka, trenerka i animatorka projektów społecznych, badawczych i kulturalnych. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz specjalistka ds. edukacji obywatelskiej w ECS.

Marta Gontarska | Edukatorka i trenerka. W Instytucie Globalnej Odpowiedzialności (IGO) prowadzi program edukacji i jest odpowiedzialna za strategiczne partnerstwa z ośrodkami akademickimi w Polsce. Autorka raportów i analiz z zakresu współpracy rozwojowej oraz edukacji globalnej.

Filip Górski | Uczeń gdańskiej Topolówki (III LO). Wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. Mówi o sobie: Lubię mieć dużo do roboty i działać społecznie – to ostatnie mnie kręci najbardziej. Uwielbia grać w planszówki.

Bartosz Groth | Student drugiego roku administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Zawodowo jest menedżerem finansowym. Pasjonują go podróże rowerowe i na rowerze zwiedził już 16 krajów Europy.

Dominika Ikonnikow | Historyczka ze specjalnością nauczycielską, działaczka społeczna na Biskupiej Górce, radna dzielnicy Śródmieście oraz edukatorska w ECS. Pasjonuje ją szukanie śladów przeszłości osób zasłużonych dla Gdańska.

Aws Kinani | Tunezyjczyk, muzułmanin żyjący w Gdańsku od 11 lat. Studiował marketing i handel międzynarodowy i to właśnie handel jest jego największą pasją. Marzy o stworzeniu światowej marki, a obecnie zajmuje się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Jest też członkiem Rady Imigrantów, która powstała w Gdańsku.

Konrad Knoch | Doktor nauk historycznych, kierownik Działu Badań Historycznych ECS. Adiunkt na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna na Uniwersytecie Gdańskim. Autor licznych publikacji, m.in. książki nagrodzonej w konkursie na najlepszy debiut historyczny – „Pisma liberalne drugiego obiegu w Polsce w latach 1979–1990” (2015).

Jacek Kołtan
| Doktor filozofii, zastępca dyrektora ds. naukowych w ECS. Studiował filozofię, nauki polityczne oraz teologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Doktorat obronił na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Interesuje się współczesnymi ruchami społecznymi, historią idei solidarności oraz antropologią filozoficzną.

Karol Kopańko | Bloger i dziennikarz współpracujący m.in. z TVP i Spider’s Web. Student Szkoły Głównej Handlowej na kierunku e-biznes. W ramach wymiany uczelnianej studiował w Singapurskiej Szkole Zarządzania (SMU). Współautor książki „Bitcoin. Złoto XXI wieku” (2014). Zapalony podróżnik.

Ignacy Kwapisz | Uczeń klasy matematyczno-fizycznej XX LO w Gdańsku. Od 2015 roku członek Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. Lubi dyskutować, a wolne chwile spędza na słuchaniu muzyki.

Paulina Łopatniuk | Patomorfolożka, popularyzatorka nauki. Urodziła się i mieszka w Gdańsku. Ukończyła studia medyczne na kierunku lekarskim w Gdańskiej Akademii Medycznej. Obecnie prowadzi własną praktykę lekarską i blog „Patolodzy na klatce”, a także pracuje nad doktoratem.

Carol Liliana Lopez
| Kolumbijka mieszkająca w Polsce od ośmiu lat. W Kolumbii pracowała na rzecz społeczności wiejskich oraz migrantek wewnętrznych zmuszonych do przenosin w wyniku konfliktu zbrojnego. W Gdańsku jest m.in. członkinią zespołu ds. przemocy i dyskryminacji wobec imigrantów w zespole Modelu Integracji Imigrantów.

Kamil Łukasiewicz | Współtwórca aplikacji Everytap, pasjonat User Experience, czyli projektowania nakierowanego na użytkownika. Dawniej zaangażowany w powstanie agencji Moyadane oraz projektu Pitu Pitu. Chętnie łamie obowiązujące schematy. Zafascynowany jest tworzeniem rozwiązań mobilnych korzystających z najnowszych technologii.

Natalia Marcinowska | Absolwentka filozofii, a obecnie doktorantka w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Współpracuje z Wydziałem Myśli Społecznej ECS. Wcześniej zaangażowana w koordynację projektów edukacyjnych. Prywatnie wielbicielka górskich wędrówek.

Zygmunt Medowski | Doświadczony gdański terapeuta pracujący z młodymi ludźmi. Przewodniczący zarządu głównego Towarzystwa Profilaktyki Środowiskowej „Mrowisko”. Od 30 lat pracuje z młodzieżą, a także rodzicami, opiekunami, nauczycielami i innymi osobami, świadczącymi profesjonalne wsparcie dla rodzin.

Maria Mendel | Kierownik Zakładu Pedagogiki Społecznej w Instytucie Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Zainteresowania skupia w obszarze refleksji, badań i praktyki edukacyjnej określanym jako pedagogika miejsca. Uważa m.in., że miejsce – nawet takie, jak dom – kiedy nie pozostaje dość otwarte, staje się więzieniem.

Anna Miler | Politolożka i kulturoznawczyni. Doktorantka na Filologicznych Studiach Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego. Członkini zarządu Stowarzyszenia Arteria. Koordynatorka projektów „Stocznia jest kobietą” oraz jedna z metropolitanek. Zajmuje się edukacją kulturalną i animacją kultury. Interesują ją m.in. różnorodność, międzykulturowość i nowe media.

Call Me Cat (Katarzyna Napiórkowska)
| Fotografka i twórczyni kanału na YouTube „Kat Napiorkowska”. Absolwentka kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka serii filmów o zaburzeniach psychicznych.

ks. Krzysztof Niedałtowski
| Doktor teologii i religioznawca, kapłan z 33-letnim stażem, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej. Doktorat z teologii – etnologii religii obronił na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od początku lat 80. współpracuje ze środowiskiem artystycznym Wybrzeża.

Karol Paciorek | Twórca internetowy aktywny na YouTube od 2010 roku. Prowadził programy Podcast 35mm, Lekko Stronniczy, oraz obecnie KtoWieTenWie. Współautor książki „Lekko Stronniczy. Jeszcze więcej” (2014), napisanej z Włodkiem Markowiczem.

Grzegorz Piotrowski | Doktor socjologii. Absolwent Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doktorat obronił na European University Institute we Florencji. Badacz społeczeństwa obywatelskiego i ruchów społecznych, w szczególności radykalnych. Obecnie pracownik Wydziału Myśli Społecznej ECS.

Maciej Piwko | Współtwórca aplikacji PituPitu. Dyplomowany lekarz weterynarii. W czasie studiów współwłaściciel lokalu gastronomicznego, pracował też w korporacji jako product manager farmaceutyczny. Fascynuje się światem start-upów i gastronomią.

Magdalena Pramfelt | Konsul honorowa Królestwa Niderlandów i konsul konorowy Szwecji w Polsce. Prezes Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej. Oprócz spraw konsularnych zajmuje się projektami dotyczącymi współpracy polsko-niderlandzkiej w dziedzinie gospodarki oraz kultury i dziedzictwa Holendrów. Wcześniej pracowała m.in. jako dziennikarka i publicystka w szwedzkim radiu i telewizji. Honorowy wolontariusz hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku.

Jacek Purski | Dziennikarz, politolog, działacz społeczny i edukator. Prezes Fundacji Instytut Bezpieczeństwa Społecznego. Przez wiele lat związany ze Stowarzyszeniem „Nigdy Więcej”. Współpracował m.in. z UEFA, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, wieloma organizacjami pozarządowymi, sportowymi i placówkami oświaty.

Michalina Rutka | Medioznawczyni, badaczka Internetu i zachowań społecznych w Internecie. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, adiunkt na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Jej przedmiotem badań są zmiany zachodzące w procesach konstruowania tożsamości, budowaniu i utrzymywaniu relacji w warunkach online.

Kacper Rutkowski | Uczeń II klasy Gdańskiego Liceum Autonomicznego. Od czterech lat członek Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, były przewodniczący tego organu. Zaangażowany w tworzenie Projektu Charlie, grupy zrzeszającej młodych filmowców. W przyszłości chciałby być reżyserem filmowym lub muzykiem.

Andrzej Sadłek | Uczeń VIII LO w Gdańsku, członek Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. Uwielbia historię oraz psy, szczególnie upodobał sobie golden retrievery. Lubi memy.

Kataryna (Katarzyna Sadło) | Autorka jednego z polskich blogów na temat polityki, od lat bardzo aktywna w mediach społecznościowych. Przez długi czas jej tożsamość była przedmiotem domniemań i spekulacji. Sprawuje funkcję prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Tomasz Snarski | Adwokat, nauczyciel akademicki, działacz na rzecz ochrony praw człowieka. Jest m. in. autorem petycji do Parlamentu Europejskiego w sprawie praw językowych Polaków na Litwie. Autor i współautor ponad stu opracowań naukowych i publicystycznych, w tym vademecum z wiedzy o społeczeństwie dla uczniów szkół średnich. 

Agnieszka Sowa | Ekspertka rynku pracy i polityki społecznej, działają m.in. na rzecz Fundacji Naukowej CASE. Adiunkt w Zakładzie Polityki Społecznej Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Zajmuje się m.in. badaniem ubóstwa i wykluczenia społecznego, rynku pracy, problemów opieki zdrowotnej, niepełnosprawności oraz opieki długoterminowej.

Przemysław Staroń | Psycholog, filozof, religioznawca i kulturoznawca. Jest pracownikiem Zakładu Psychologii Wspomagania Rozwoju Uniwersytetu SWPS oraz nauczycielem w II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie. Jako pierwszy nauczyciel w Polsce wprowadził do szkoły Snapchata jako narzędzie edukacyjne.

Anna Urbańczyk
| Kulturoznawczyni, animatorka kultury, koordynatorka projektów wyrównujących szanse przez kulturę, edukatorka praw człowieka. Na co dzień pracuje w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Współpracuje też z instytucjami kultury oraz organizacjami z całej Polski i świata.

Patryk Wawrzyński | Doktor nauk społecznych, trener rozwoju zawodowego i doradca komunikacyjny. Autor bloga popularnonaukowego „Wawrzyński Bez Cenzury” oraz redaktor zarządzający czasopisma naukowego „Polish Political Science Yearbook”. Wykładał na uczelniach w Polsce, Południowej Afryce, Rumunii, Litwie i Iranie.