Etyka Solidarności

W idei solidarności wciąż tkwi potężna moc, która może zmieniać świat – uważa Gesine Schwan, tegoroczny gość ETYKI SOLIDARNOŚCI, czyli refleksji w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

WYKŁAD GESINE SCHWAN do pobrania

W przeddzień rocznicy zakończenia strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina zapraszamy gdańszczan do namysłu intelektualnego. W tym roku zaproszenie do wygłoszenia wykładu przyjęła prof. Gesine Schwan. To jedna z najwybitniejszych myślicielek politycznych w Europie. Promotorka dzieł Leszka Kołakowskiego na świecie, aby poznać jego twórczość w oryginale, nauczyła się języka polskiego. Wspierała polską opozycję antykomunistyczną. Profesor filozofii politycznej na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Wykładała m.in. na Uniwersytecie w Cambridge i w New School of Sozial Research w Nowym Jorku. Była rektorem Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Kandydatka do urzędu prezydenta Republiki Federalnej Niemiec w wyborach w 2004 i 2009 roku.
Nim odbył się wykład głos zabrał Lech Wałęsa, legendarny przywódca Solidarności i pierwszy demokratycznie wybrany prezydent RP.
– Los tak chciał, bym fizycznie wykonywał Solidarność. Jak nie możesz podnieść ciężaru to poproś innych, niech Ci pomogą, żebyś podniósł – mówił Lech Wałęsa. – Zwycięstwo z 80. roku jest największym zwycięstwem w dziejach Polski.
Zdaniem Lecha Wałęsy nasze pokolenie nie miało nigdy takiej szansy jak my. Legendarny przywódca Solidarności zachęcał do aktywności i zmian, tam, gdzie są potrzebne, a nie jedynie krytykowania.
– Musimy budować – podkreślał.
Zdaniem Gesine Schwan „powstanie Solidarności to także narodziny zjednoczonej Europy, która do 1989 roku istniała zaledwie w połowie, czyli tak naprawdę, to właściwie nie istniała”.
– Solidarność i Europa pod względem historycznym stanowią jedność! – mówiła. – Ale także pod względem merytorycznym.
Zdaniem politolożki idea solidarności mogłaby wykroczyć poza granice naszego kontynentu i wpłynąć na kształt naszego świata w dobie globalizacji.
– Jako obywatele dużo możemy zrobić dla solidarności w naszym mieście, kraju czy Europie. Podążając dewizą Józefa Tischnera: ze spotkania między ludźmi wyrasta dobro, które zdolne jest przezwyciężyć egoistyczne wyrachowanie na rzecz sprawiającej radość solidarności – przekonywała. – Nie tylko w Europie, ale z Europą na całym świecie.
Gesine Schwan odwołała się do wystąpienia Lecha Wałęsy. Przywołując czystość idei Solidarności i rozważając jej wpływ na los Polaków, ale i całej Europy oraz świata, zaznaczyła, że zmiany są konieczne.
– Ważne impulsy dla inicjatyw, przygotowujących grunt pod lepszą, dalekowzroczną, solidarną politykę, nadchodzą dziś ze strony zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego – zauważyła. – Organizacje pozarządowe non-profit mają coraz większe znaczenie dla naszych demokracji i dla rozwoju solidarności, działając w obrębie państw i ponad ich granicami.
Na zakończenie usłyszeliśmy: „Wspierajmy się nawzajem w budowaniu solidarnej Europy na rzecz solidarnego świata!”.