Wykład 19

   
EDWIN BENDYK
Zrozumieć rewolucję. Euromajdan: performans, tragedia, katharsis
16 kwietnia 2014

 
Przedstawiając ukraiński Euromajdan w kategorii performansu, Bendyk podkreśla znaczenie roli mediów społecznościowych w rozwoju procesu rewolucyjnego. Podczas wykładu mówił o facebookowych bądź też twitterowych rewolucjach, które umożliwiają niemal natychmiastowy kontakt ze światem, ale i obnażają tematy takie jak, tragedie cywilów, a nawet śmierć. Przedstawianie w mediach tragedii rannych wolontariuszy, czy zdjęć ofiar snajperów jest jednym z argumentów na porównywanie Euromajdanu do performansu.

Edwin Bendyk jest dziennikarzem, publicystą i pisarzem, dyrektorem Ośrodka Badań nad Przyszłością w Collegium Civitas, wykładowcą w Centrum Nauk Społecznych PAN. Kierownik działu naukowego w tygodniku „Polityka”. Prowadzi blog „Antymatrix 2”. Autor wielu książek, najnowsza to Bunt Sieci (2012) o protestach anty-ACTA. Z kolei zbiór esejów Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności (2002) uzyskał nominację do Nagrody NIKE 2003.
Zobacz też EDWIN BENDYK: Wirtualność rzeczywista. Interfejsy przestrzeni społecznej – wystąpienie w cyklu Laboratorium Dizajnu Społecznego.