02.04.2015

Dzień solidarności z autyzmem

Na niebiesko podświetlimy w czwartek w nocy jedną ze ścian ECS w geście solidarności z osobami autystycznymi. 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest bowiem Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, ludzie ubierają się na niebiesko, a ważne budynki oświetlane są niebieskim światłem. W Gdańsku iluminowane będą trzy budynki: Lotos, Radio Gdańsk i Europejskie Centrum Solidarności.

Wszystkich solidarnych prosimy, by po godz. 19.30 zwrócili uwagę na plac Solidarności.
W akcji można uczestniczyć także wirtualnie zmieniając kolor swojego profilu na facebooku czy twitterze. Cykliczne wydarzenie „Zaświeć się na niebiesko” zapoczątkowało cztery lata temu amerykańskie stowarzyszenie Autism Speaks.
– Statystycznie autyzm dotyka jednego na stu nowo narodzonych obywateli – tłumaczy Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym, organizatorka akcji w Gdańsku. – Szacuje się, że w Polsce żyje nawet 300 tys. ludzi z autyzmem, na świecie jest ich 50 milionów. Pracujemy, by stworzyć im godne miejsce w społeczeństwie. Przez cały kwiecień zaś chcemy jak najwięcej mówić publicznie o autyźmie, dlatego 18 kwietnia w ECS organizujemy konferencję „Budujemy lepszy świat dla osób z autyzmem”.

Stowarzyszenie nie poprzestaje jednak na rozwiązywaniu własnych problemów. Ideą solidarności chce dzielić się także z sąsiadami z Ukrainy, dlatego 1 kwietnia otwiera zbiórkę pieniędzy na rzecz podopiecznych Centrum Terapii, Diagnostyki i Rehabilitacji Osób z Autyzmem we Lwowie. – Na Ukrainie trwa wojna, to tak blisko nas, naturalnym odruchem jest więc refleksja, że im jest jeszcze trudniej niż nam – tłumaczy Małgorzata Rybicka. – Czuję, że powinniśmy pomóc.

Na Ukrainie nie istnieje państwowy system terapii i szkolnictwa osób z autyzmem, a wysiłek aktywnych społecznie obywateli ogniskuje się obecnie wokół zabezpieczania bieżących potrzeb poszkodowanych w wojnie.

– Od stycznia 2014 we Lwowie bez końca mamy pogrzeby – donosi Halina Kyrchiw-Hrycaj, mama 23-letniego Ustyma z autyzmem, szefowa fundacji Kontakt ze Lwowa, współzałożycielka wspomnianego centrum terapii. – Każda rodzina jest zaangażowana w wojnę: albo ktoś zginął, albo jest ranny i potrzebuje leczenia. (..) Mamy mnóstwo sierot i wdów, nie mówiąc już o niepełnosprawnych. (…) We Lwowie i całej Ukrainie Zachodniej przebywa bardzo wielu uchodźców z Ukrainy Wschodniej. Zerwany został kontakt z tymi rodzinami ze Wschodu, które były pod opieką naszego centrum. Wszystko to spowodowało, że terapia i diagnoza autyzmu, szczególnie na wschodzie, jest niemożliwa.
Chcąc jednak zachować minimum normalności, fundacja Kontakt zbiera pieniądze na coroczny, letni obóz dla osób autystycznych w katolickim ośrodku rekolekcyjnym w Brzuchowicach. Koszt 10-dniowego pobytu dla jednego podopiecznego wynosi ok. 100 euro. Osób chętnych do wzięcia udziału w wypoczynku jest ok. 50-70 z całej Ukrainy, co wiąże się z wydatkiem w skali 20 000 – 28 000 zł.
Więcej informacji na temat zbiórki znajdą Państwo na stronie SPOA www.spoa.org.pl

Co to jest autyzm
Autyzm nie jest chorobą, lecz tajemniczym zaburzeniem funkcjonowania mózgu. Posługując się językiem informatyka można powiedzieć: to inny system operacyjny.
Ludzie z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na zrozumienie.
Światowa Organizacja Zdrowia wymienia autyzm jako jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS.