Dyskusyjny Klub Książki Czarnego

 

To nietypowy klub dla tych, którzy kochają książki i lubią o nich rozmawiać. Dyskusyjny Klub Książki Czarnego zaprasza na spotkania dla wielbicieli literatury non-fiction – w każdą ostatnią środę miesiąca w bibliotece ECS.


Żeby rozmawiać o książkach nie trzeba być ani literaturoznawcą, ani krytykiem literackim. Pragniemy stworzyć społeczność czytelników naszej biblioteki, ludzi aktywnych, świadomych, uczestniczących i tworzących kulturę. Od innych klubów czytelniczych Dyskusyjny Klub Książki Czarnego różni to, że w bibliotece ECS dyskutujemy jedynie o literaturze non-fiction – reportażach, biografiach, książkach podróżniczych…, a wszystkie publikacje pochodzą od jednego wydawcy – Wydawnictwa Czarne. Tytuły książek członkowie klubu wybierają sami.
 
Klubowicze mogą liczyć na wiele przywilejów. Możliwość wypożyczenia z miesięcznym wyprzedzeniem książki, której treść będzie dyskutowana, to tylko jeden z nich. Czekają ich również spotkania specjalne z autorami i projekty adresowane tylko do nich, jak np. warsztaty reportażu. Pod adresy klubowiczów będą przychodzić zaproszenia na wszystkie wydarzenia czytelnicze w ECS. A najaktywniejsi członkowie klubu będą obdarowywani książkami.

Co zrobić, by zostać klubowiczem? Wystarczy zgłosić się do moderatora klubu (telefonicznie lub e-mailowo), a potem odwiedzić bibliotekę ECS, by wypożyczyć książkę do przeczytania i wypełnić deklarację członkowską.

Organizatorem klubu jest Europejskie Centrum Solidarności, a partnerem akcji Wydawnictwo Czarne.


zapisy do klubu | Magdalena Jedlicka, e-mail: m.jedlicka@ecs.gda.pl, tel.: 58 772 40 73
miejsce | biblioteka ECS ( I piętro)
wstęp | tylko dla klubowiczówInformacje o spotkaniach Klubu


najbliższe spotkanie
| 29 czerwca 2016, środa / godz. 18.00

adres | Gdańsk, pl. Solidarności 1

miejsce | biblioteka ECS (I piętro)

książka wieczoru | „Zakopać maszynę do pisania. Dzieciństwo pod okiem Securitate” Carmen Bugan
 

Carmen Bugan (ur. 1970 w Rumunii), poetka, prozaiczka, literaturoznawczyni. W 1989 roku wraz z rodziną wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Ma doktorat z literatury angielskiej, jest autorką monografii Seamusa Heaneya. Publikuje w wielu czasopismach, m.in. „Harvard Review” czy „Times Literary Supplement”. Jej debiutancka książka prozatorska Zakopać maszynę do pisania została wyróżniona Nagrodą im. Katharine Bakeless Nason oraz nominacjami do Nagrody im. George’a Orwella i Pokojowej Nagrody Literackiej Dayton.

Poruszające świadectwo rumuńskiego dziecka pisane po ćwierćwieczu, własną krwią i przez dorosłą już Amerykankę, to fascynująca podróż w przeszłość – piękną i straszną. Uwodzące swą plastycznością wspomnienia przenoszą nas w magiczny świat rumuńskiej wsi lat siedemdziesiątych, pełnej prastarych obrzędów i ludzkiego ciepła. A potem przywołują doświadczenia konfrontacji prowincjonalnej rodziny ze straszną dyktaturą w latach osiemdziesiątych, konfrontacji zakończonej ucieczką – nie przed biedą, ale przed śmiercią. Tą książką autorka oddaje hołd swemu ojcu, sprzedawcy w sklepie spożywczym, który rzucił wyzwanie towarzyszowi Ceaușescu. Składa go także ludziom, którzy pomogli tej dzielnej rodzinie przetrwać lata represji. Pisze też o dramacie niemożności powrotu do kraju, który się kocha i którego się nienawidzi.

- Bogumił Luft, były ambasador RP w Rumunii
   (źródło: www.czarne.com.pl)