
14 sierpnia późnym wieczorem na placu przy Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku zainaugurowaliśmy kino letnie Najważniejsze pod słońcem.
Jako pierwszy pokazaliśmy film Polak potrzebny od zaraz. Wstęp wygłosił dziennikarz Tomasz Żółtowski. Gościem wieczoru był aktor Mirosław Baka. Gość opowiadał o filmach dokumentalnych ze swoim udziałem, które na terenie Stoczni Gdańskiej kręciło Video Studio Gdańsk. Widownia kina pod chmurami zapełniona była prawie w całości.
W piątek i sobotę nasze plany pokrzyżowała pogoda. Z powodu tego, że lało i wiał niemalże huraganowy wiatr, Wiernego Ogrodnika i Babel nie udało się pokazać.
W niedzielę, 17 sierpnia aura była już łaskawsza - Persepolis udało się wyświetlić zgodnie z planem. Wtedy również wprowadzenie do filmu wygłosił Tomasz Żółtowski. Poniedziałkowy wieczór też skończył się sukcesem - pokazaliśmy film Pod jednym dachem, (Pelisky), dramat/komedia, reż. Jan Hrebejk , Czechy 1999
Kolejne projekcje odbywały sie już normalnie, chociaż ze względu na różne warunki pogodowe, widownia raz dopisywała mocniej, raz słabiej.
19 sierpnia wyświetlony został film Życie na podsłuchu. Potem kolejno: Bezmiar Sprawiedliwości, Miasto Gniewu, Co słonko widziało, Wiatr buszujący w jęczmieniu.
Dodatkowo, prezentowaliśmy też etiudy filmowe z cyklu Solidarność, Solidarność.
Pokazaliśmy:
Sushi (reż. Juliusz Machulski), Torba (reż. Andrzej Jakimowski), Długopis (reż. Piotr Trzaskalski), Benzyna (reż. Filip Bajon), Krajobraz (reż. Robert Gliński), I wie Pan, co? (reż. Jacek Bromski)
Kino pod niebem: +/- demokracja
Archiwum aktualności »© Copyright by ECS - Europejskie Centrum Solidarności, 2009 Projekt i wykonanie: www.br-design.pl