METAFORA FAKTU | warsztaty reportażu w ECS


Za każdym razem, kiedy zaczynam pisać, zastanawiam się, czego metaforą będzie mój tekst

— Włodzimierz Nowak
 

Wykłady, ćwiczenia, próby reporterskie, konsultacje indywidualne, praca w terenie, wspólne redagowanie tekstu – zapraszamy na warsztaty reportażu w ECS. To oferta dla ludzi, którzy chcą pisać, są ciekawi świata i odważni.
 

Zajęcia poprowadzi Włodzimierz Nowak – pisarz, dziennikarz, reporter, w latach 2012–2016 redaktor naczelny Dużego Formatu. Magazynu reporterów Gazety Wyborczej, autor książek: Obwód głowy, Serce narodu koło przystankuNiemiec. Wszystkie ucieczki Zygfryda, finalista Nagrody NIKE.

— Reporter nie nazywa rzeczywistości, nie próbuje jej zdefiniować, zamknąć w jakiejś tezie, jak to robią komentatorzy i publicyści. Nie mówi czytelnikowi: jest tak i tak. Nie rozstrzyga. Nie mówi, jak należy rozumieć świat. Raczej tylko mądrze przywołuje rzeczywistość i podsuwa ją czytelnikowi, licząc na jego wrażliwość. Bardziej pyta, niż odpowiada. Zmusza do refleksji. Dlatego tak ważny w reportażu jest szczegół, osobista historia, scena... Działają one jak metafora w tekście literackim, tylko wzięte są z rzeczywistości 
                                                                                         
                                                                                          — Włodzimierz Nowak

 

 

METAFORA FAKTU | 2018

Zapraszamy na drugą edycję METAFORY FAKTU – warsztatów prowadzonych przez Włodzimierza Nowaka. Są one wprowadzeniem do reportażu jako sztuki opowiadania. Uczestnicy mają zrozumieć czym jest reportaż i opanować podstawy jego pisania, rozwinąć swoje umiejętności. W programie wykłady, ćwiczenia, próby reporterskie, praca w terenie, wspólne redagowanie tekstów. W tym roku do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy również gości specjalnych – Magdalenę Grzebałkowską.
Zainteresowanych zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, gdzie znajdują się szczegółowe informacje.  

termin warsztatów | kwiecień – październik 2018
zajęcia | 7 weekendowych spotkań, soboty i niedziele
            | wakacyjna przerwa
miejsce | ECS, biblioteka
udział | bezpłatny + zapisy
rekrutacja | do 26 marca → formularz zgłoszeniowy
kontakt | metaforafaktu@ecs.gda.pl

Zapoznaj się z regulaminem warsztatów