5 KOLĘDOWANIE W ECS

termin | 12 stycznia, sobota, godz. 18
miejsce | ECS, ogród zimowy
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
parking podziemny | wjazd od ul. Nowomiejskiej
wstęp | rezerwacja miejsc / wszystkie wejściówki online już rozdaliśmy

Już po raz piąty do ogrodu zimowego ECS zapraszamy całe rodziny na śpiewanie kolęd i pastorałek. Każdy dostanie śpiewnik do ręki. Jak co roku nauczymy się nowych pieśni. Muzycy będą przygrywać (mamy wiele niespodzianek, jak na mały jubileusz przystało!), animatorzy muzyczni zadbają, abyśmy nie gubili rytmu, a aktorzy opowiedzą nam wiele ciekawych historii. Tradycją bowiem stało się, że każdego roku kolędowanie ma inny temat przewodni. Zaczęliśmy od wspomnienia Wigilii internowanych w stanie wojennym i ich rodzin, gdy puste miejsce przy stole nabrało szczególnego znaczenia (2015). Potem o zwyczajach świątecznych opowiadali przychodźcy, którzy w Gdańsku znaleźli nowy dom (2016). W kolejnym roku przywoływaliśmy akcje, które są dowodem świątecznej solidarności – i to nie te wielkie, ogólnopolskie, o długiej tradycji i świetnej promocji, ale te, które narodziły się lokalnie (2017). A ostatnio opowiadaliśmy o dwóch polskich Wigiliach w wolności po latach niewoli – 1918 i 1989 (2018). W 2019 roku – gdy będziemy świętować 30 rocznicę pierwszych po wojnie częściowo wolnych wyborów, do których drogę utorowały obrady Okrągłego Stołu – bohaterem wieczoru będzie stół.

Radości podczas kolędowania jest wiele, bo goście dzielą się na przykład na dwa chóry, pań i panów. W repertuarze tradycyjne kolędy, współczesne i nowe utwory, których naukę wspiera chór ECS – pracownicy, współpracownicy, rodziny, przyjaciele oraz przewodnicy i wolontariusze, których na co dzień można spotkać w ECS.
– Europejskie Centrum Solidarności powstało nie tylko po to, aby upamiętniać pokojową rewolucję Solidarności, ale też po to, żeby odnawiać wielki kapitał społeczny, jaki narodził się w Polakach w Sierpniu ’80 – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS. – Dobrze, że w duchu Bożego Narodzenia ożywają w ludziach tamte dobre energie.
Kto jeszcze nie kolędował w ogrodzie zimowym, niech żałuje, bo to wielka frajda. My już nie możemy się doczekać – dołączcie koniecznie!

Tak kolędowaliśmy w 2018 roku. Realizacja filmu: Katarzyna Skrzypiec / Dział Promocji i PR, zdjęcia: Dawid Linkowski / Archiwum ECS oraz Grzegorz Mehring / Gdansk.pl.