Danton

reż. Andrzej Wajda
produkcja: Polska, Francja | 1982 | 2 godz. 10 min
14 marca 2016 | poniedziałek | godz. 16.00 |
rezerwacja
Akcja filmu rozpoczyna się wiosną 1794. W rewolucyjnej Francji szaleje terror. Na posiedzeniu Komitetu Ocalenia Publicznego Billaud Varenne oskarża Dantona i jego przyjaciół o działalność kontrrewolucyjną. Robespierre nie zgadza się wprawdzie na sądzenie Dantona, ale inni członkowie Komitetu przytaczają wciąż nowe argumenty przeciwko niemu. Jednocześnie dochodzi do konfiskaty redagowanej przez Desmoulinsa gazety dantonistów „Vieux Cordelier”. Wkrótce Danton otrzymuje poufne ostrzeżenie, że rząd nosi się z zamiarem aresztowania go. Z inicjatywy Robespierre’a dochodzi do spotkania obu przywódców, ale nie udaje im się osiągnąć porozumienia.

W Komitecie Ocalenia Robespierre domaga się aresztowania Dantona. Nalega, by nastąpiło to szybko, gdyż czas pracuje na korzyść jego przeciwnika, który może w ciągu paru dni zmobilizować przeciw rządowi armię. Na podstawie raportu Saint-Juste’a zostaje przygotowana lista osób do aresztowania. W nocy z 30 na 31 marca policja zatrzymuje Dantona, oskarżony o spisek kontrrewolucyjny, zostaje skazany na śmierć.

W czołówce filmu nazwiska francuskich gwiazd figurują obok nazwisk czołówych polskich aktorów. Obóz dantonistów tworzą odtwórcy francuscy z Gerardem Depardieu w roli tytułowej na czele, filmowi zwolennicy Robespierre’a (w tej roli Wojciech Pszoniak) to Polacy.

źródło: filmpolski.pl

Po projekcji, o godz. 18.30 odbędzie się spotkanie z Andrzejem Wajdą
rozmawiają: Witold Bereś i Krzysztof Burnetko, autorzy książki „Andrzej Wajda. Podejrzany”


Podczas czterodniowego przeglądu twórczości WEDŁUG WAJDY… odbędą się wystawy – rysunków Andrzeja Wajdy, z jego kuratorskim oprowadzaniem i dedykowanej związkom z Gdańskiem w tryptyku „Człowiek z…”.
PROGRAM | WYSTAWY
miejsce | ECS, ogród zimowy i Galeria Trap
otwarte | 11–14 marca 2016, w godz. 10.00–18.00
wstęp | wolny

/ UKRYTE / WYPOWIEDZIANE / PRZYPOMNIANE
Grudzień ’70 w filmowym tryptyku Andrzeja Wajdy
Wystawa czynna do 30 kwietnia

/ ANDRZEJ WAJDA. SZKICE
Prace ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie
UWAGA! 14 marca, poniedziałek, godz. 12.00
Oprowadza sam Andrzej Wajda


*
program projekcji i spotkań może ulec zmianie


WEDŁUG WAJDY...