’45. Koniec wojny w 45 eksponatach

termin | 6 maja – 10 września, godz. 10.00–20.00
wernisaż | 6 maja 2015, godz. 10.00
miejsce | ECS, sala wystaw czasowych (parter)
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
 
WSTĘP
● wstęp 8 maja – 10 września | w cenie biletu na wystawę stałą ECS lub 5 zł → bilet normalny i 2,5 zł → ulgowy
● informacje | www.muzeum1939.pl, zwiedzanie online ►►


45 przedmiotów, wiele bardzo osobistych i przejmujących, ilustruje polskie doświadczenie II wojny światowej. Każdy gość sam wyznacza sobie trasę zwiedzania. Ekspozycję przygotowało Muzeum II Wojny Światowej z okazji 70 rocznicy zakończenia wojny.


Eksponaty dotyczą losów Polaków, Niemców i żołnierzy radzieckich, a ich lwia część znajduje się w liczących już prawie 30 tysięcy obiektów zbiorach Muzeum II Wojny Światowej.
– Niekiedy eksponaty opowiadają historie konkretnych osób i miejsc, niekiedy są po prostu charakterystyczne dla swoich czasów – mówi prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. – Mamy nadzieję, że wystawa stanie się inspirującym bodźcem do refleksji nad złożonością wydarzeń i zjawisk historycznych towarzyszących końcowi wojny w tej części Europy.
Wystarczy przywołać: przedmioty z obozów koncentracyjnych, dzwon z okrętu „Wilhelm Gustloff”, zatopionego w styczniu 1945 roku, zniszczone niemieckie szyldy uliczne z Gdańska, mundury żołnierzy niemieckich, radzieckich i polskich, pamiątki po Antonim Pajdaku – jednym z przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, porwanym przez Sowietów i skazanym w Moskwie w sfingowanym procesie, a także po gen. Aleksandrze Krzyżanowskim „Wilku” i Janinie Wasiłojć-Smoleńskiej „Jachnie” – żołnierzach Armii Krajowej represjonowanych przez władze komunistyczne. Na ekspozycję składają się również archiwalne fotografie dokumentujące wydarzenia związane z zakończeniem II wojny światowej.

Dobór obiektów ma oddać nie tylko polskie doświadczenie końca wojny, ale i ukazywać różne aspekty ówczesnej rzeczywistości, w tym przede wszystkim niejednoznaczność wyzwolenia: koniec niemieckiej okupacji przy jednoczesnym ustanowieniu dominacji radzieckiej. Szeroko uwzględniono również perspektywę społeczną: migrację ludności, codzienność, ubóstwo, a wreszcie odradzanie się życia.
 
Organizatorem wystawy jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku